GELECEĞİN REKLAM ARACI VİDEO PAZARLAMA

Dijitalleşen dünya ile birlikte video marketing diğer adıyla video pazarlama kelimesini artık sıkça duyabiliyoruz. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre hedef odaklı, hızlı etkileşim kurabilme ve anlık raporlama gibi avantajlarıyla markaların ilgi odağı haline geldi. Online pazarlama, e-mail pazarlama, sosyal medya pazarlama ve video pazarlama gibi konuları içerisinde barındıran dijital pazarlama ile 7/24 kendi istekleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmalar başkalarına ihtiyaç duymadan bile yapabilirsiniz.

Daha önceden internette geçirilen süresinin çoğu facebook ve twitter gibi sosyal ağlarda harcanırken son yıllarda video izlemenin popüler hale gelmesiyle YouTube büyük bir atağa kalktı ve internet trafiğinin büyük bir kısmını ele geçirdi. Yapılan araştırmalar ise marka bilinirliği ve akılda kalıcılıkta video izlemenin daha etkili olduğunu gösteriyor. Birçok marka ise artık video pazarlama stratejilerine YouTube’u da ekliyor. Hem doğal izlenimler hem de başka videoların içerisine eklenen reklamlar ile buradan oldukça verim alınmakta. Reklamlar ne kadar kısa olursa izlenme oranları ve verimliliği bir hayli yüksek oluyor. Bu sebeple YouTube video içerisine 5 saniyelik video reklam seçenekleride eklemiş durumda.

Markalar video pazarlama konusunda yatırımlarını arttırmaya devam ederken bireysel tarafta da youtuberlar büyük başarılar elde etmektedir. Bazıları oyunlar üzerine yoğunlaşırken, bazıları eğlence üzerine yoğunlaştı. Ama hepsinin ortak noktası içerik üretmek, daha çok izlenmek ve kanallarına abone olmalarını sağlamak. Bugün Youtube’a baktığınıza birçok bireysel kanalın milyonlarca abonesi bulunmaktadır. Fakat markalar tarafında baktığımızda abone sayıları bi hayli düşük gözüküyor.

Biraz istatistiklere göz atacak olursak video pazarlama üzerine araştırmalar gösteriyor ki online pazarlamacıların %87’si video içerikleri kullanıyor. YouTube mobil video izlenim oranları ise her yıl %100 artış sağlıyor ve 2021 yılında video mobil trafiğin %70’ini oluşturması ön görülmekte. Televizyon izleme alışkanlığı ise her geçen gün azalırken birçok yapımcı dizilerini veya sinema filmlerini YouTube ve yeni nesil dijital televizyon platformlarına yüklüyor. Sosyal ağların büyüğü olan Facebook üzerinde her gün 100 milyon saatten fazla video izleniyor. Fakat nedendir bilinmez bu videoların %85’i sessiz izleniyor. Snapchat’ten de bir istatistik paylaşmak gerekirse, her gün bu platform üzerinde de 1 milyardan fazla video izleniyor.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *