PAZARLAMANIN YENİ HALİ – VİDEO PAZARLAMA

Digitalleşen dünya ile pazarlama araçlarıda yeni trendlere hızlı ayak uyduruyor. Eskiden gazete, dergi, ilan, televizyon veya billboard reklamlarında kullanıcı hedefleme yapılamaz ve gerçekleşen reklam çalışmalarının raporlaması sağlıklı yapılamazdı. Şimdi ise hnagi mecrada hangi kullanıcıya ulaşmak istediğiniz sizlerin elinde. Sonrasında ise bu çalışmaların sonuçlarını görmek dakikalar alıyor. Teknolojinin tüm niğmetlerinden yararlanan dijital pazarlama artık kendi içerisinde farklı kollara ayrılıyor. Bu yazımda çok detaya girmeden ilgimi çeken ve henüz Türkiye’de yeni bir pazarlama aracı olan vieo pazarlamakonusuna değineceğim.

Günümüzde video içerikler blog yazılarının, gazete yazılarının da önüne geçerek hızlı bir artış sağlıyor. Bugün akıllı telefonlarınızda mutlaka Youtube yüklüdür ve neredeyse günde birkaç kez buraya girerek birşeyler izliyorsunuzdur. Hatta google arama sonuçlarında artık youtube sonuçları ön sıralarda çıkarak izlenme oranlarına müthiş katkı sağlıyor. Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir youtuber furyası aldı başını gidiyor. Özellikle gençlerin ağırlıklı yöneldiği bu iş yakın zamanda bir meslek haline gelecek. Şuan youtube üzerinde her gün milyonlarca video üretilirken aylık izlenme sayısı 4 milyar saatin üzerine çıkmış durumda.

Yapılan araştırmalarda yaklaşık 1 dakikalık tanıtıcı videolar izlemek tüketiciler üzerinde oldukça büyük etki yaratıyor. Buna göre videoyu izleyen birisine ürünü satın alma isteği, marka alışkanlığı ve marka bilinirliğinde önemli rol oynuyor. Profesyonelce kurgulanmış yaratıcı bir video ile hem satışlarınızı hem marka bilinirliğinizi organik olarak arttırmanız mümkün. Fakat bunu bir sefer yapıpta sonuçlarını beklemeyin. Akılda kalıcılığı sağlamak için bu strajeyi uzun vadeli devam ettirmeniz gerekiyor.

Artık birçok kurumsal firma hem ürün tanıtımlarında hemde marka tanıtımlarında videolar kullanıyor. Bunu yayınlamak için ise bir televizyon reklamlarına ihtiyaçları yok. Bu konuda youtube onlar için biçilmiş kaftan. Video içeriklerinde bazen animasyonlar tercih edilirken bazen de firma çalışanları yer alabiliyor. Video içeriğinde kullanıcıya aradığını vermek onu tatmin etmek oldukça önemli. Lafı çok uzatmadan araya çok fazla gereksiz içerik girmeden kısa ve öz anlatımla videolar hazırlanmalı.

Vimark Video Pazarlama Ajansı Türkiye’de ilk kez video prodüksüyon hizmetleriyle kurumsal firmaların bu ihtiyaçlarını karşılıyor. Sunmuş oldukları videa servisiyle çalıştıkları firmalar hakkında detaylı araştırma yaparak senarya yazımı, video üretimi ve video stratejileri konusunda içerikler üretiyorlar. Bir diğer servisi olan viplay ile firmanın ihtiyacına en uygun video ve ses ile ilgili çözümler sunuyorlar. Son olarak ise vidigital ile firmaların müşterilerine dijital mecralarda en hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmaları için uygulamalar hazırlamaktadırlar.

Benim Vimark’ta en çok ilgimi çeken hizmetleri olan 360 derece video çekimleri oldu. Youtube ve Facebook üzerinden sanal gerçeklik gözlükleri ile izlemek oldukça iyi bir deneyim sunuyor.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *