NETFLİX NEDİR ? TÜRKİYE’DE NASIL İZLENİR ?

Dijitalleşen dünyada artık televizyon izleme alışkanlıklarıda değişiyor. Yapımların çoğalması, sürelerinin uzaması ve reklam aralarının fazla olmasından dolayı televziyonda geceleri sadece bir dizi yada film izleyebilmek zorunda kalıyoruz. Yurt dışı hakkında pek bilgim yok ama Türkiye’de uzun yıllardır Türk dizileri her gece 20:00 ve 24:00 saatleri arasında bir bölüm ile ambargo koymuş durumda. Bir önceki bölümün özeti ile 20:00’da başlayan bir dizinin yeni bölüme geçmesi 21:00 buluyor. Genelde 2 saatlik olan bir bölüm reklam aralarıyla 3 saati buluyor ve geceyi bir diziyle bitiyoruz. Aynı gece olan başka dizi yada programlar için en iyi alternatif dizi siteleri oluyor. Bir çok dizi site aslında illegal çalışıyor ve yapımcının izni dışında yayınlanıyor. Eğer yasal olarak dizi ve film izlemek isterseniz Türkiye’de henüz yeni faaliyete başlayan ve yeni nesil tv platformları blu tv ve puhu tv yi sizlere önerebilirim. Blue Tv ve Puhu Tv’den çok çok önce dünya genelinde faaliyet gösteren en büyük dizi platformu Netflix geçtiğimiz yıl Türkiye faaliyetlerine başlayarak dizi severlerin uzun yıllar süren beklentisini karşılamış oldu. Peki bilmeyenler için Netflix nedir ve Türkiye’de nasıl izlenir ?

NETFLİX NEDİR ?

Neftlix dünya genelinde 190’dan fazla ülkede internet üzerinden dizi, film ve belgesel yayını yapan ücretli bir yayın içeriğidir. Dünya genelinde 100 milyondan fazla aboneye sahip olan Netflix’de ödüllü yapımları reklamsız izlemeniz mümkün. 2016 yılında Türkiye’de resmi olarak faaliyetlerine başlayan yayıncı, birçok dizi, film ve belgeseli Türkçe dublaj ve alt yazı seçeneği ile abonelerine sunmaktadır.

TÜRKİYE’DE NETFİLİX NASIL İZLENİR ?

Netflix’i internete bağlı bilgisayarınızda internet tarayıcınız üzerinden, tablet ve akıllı telefonlarda bulunan uygulamalardan, smart televizyonlardan veya oyun konsollarınız üzerinden izleyebilirsiniz

NETFLİX ÜCRETSİZ OLARAK NASIL İZLENİR ?

Evet, Netflix’i llk kez kullanmak isteyenler en üst paketinden 1 ay boyunca ücretsiz yararlanabilirler. Ayrıca ücretsiz deneme süresi bittiğinde dilerseniz aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Başlangıçta yada sonunda bir ücret ödemezsiniz. İzleyeceğiniz birçok yapım çok kaliteli ve sürükleyici olduğundan vazgeçmeniz biraz zor oluyor.  Örneğin ben deneme süresinin ardından Standart Paket üzerinden aboneliğime devam ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

NETFLİX ÜYELİK PLANLARI NASIL ?

Netflix deneme süreniz bittikten devam edebilmeniz için 3 farklı üyelik planından birini seçmek zorundasınız. Bunlar Temel, Standart ve Özel Plandır. Ayrıca DVD planı da mevcut fakat bu plan sadece ABD’de geçerlidir.

Temel Planda, 1 ekran ve sd görüntü kalitesiyle yayınları izleyebilirsiniz. Sanırım sd yayınlar 480p kaliteye sahip.

Standart Planda, aynı anda 2 ekranda hd görüntü kalitesiyle yayınları izleyebilirsiniz. Burada yayın kaliteleri 1080p dir.

Özel Planda ise aynı anda 4 ekranda yayınları 4K çözünürlükte izlemektesiniz.

2017 için geçerli olan fiyatlarında temel paket 15,99, standart paket 27,99 ve özel plan ise 39,99 TL ye sahip olabiirsiniz. Aynı zamanda Vodafone Red aboneleri kampanya kapsamında 3 ay boyunca aylık 9.90 TL’ye Netflix aboneliği kazanabilirsiniz. Bu kampaya kapsamında hesabınıza 83 TL değerinde hediye kartı yükleniyor. Bu hediye kartını siz abonelik planınıza göre kendiniz tercih ediyorsunuz. Örneğin ben standart planda olduğum için 3 ay boyunca bu hediye krediyi kullanabilirim. Özel planda 2 ay, temel planda ise yaklaşık 6 ay kullanabilirim. Bu bir kez yararlanabileceğiniz bir kampanyadır. Sonrasında Netlix’in sağlamış olduğu abonelik planlarını kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Netflix’de izlediğim dizilerin listesini paylaşacağım.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *